laupäev, 8. november 2008

Koordinadid


Nüüd siis on siin bloggeris lood sellised, et pildid laaduvad puha pahupidi järjekorras ning need tuleb enne loo heiskamist veel ringi tõsta. Kuid see pole teema, millest ma seekord kirjutan. Kirjutan sellest, kuidas mul oli plaanis eile, 7. novembril teotseda oma WebCT kursuse kallal. Kuid see töö ebaõnnestus täiega, kuna Dima suutis mu päeva kenasti sisustada. Kui temaga millalgi ammu oli juttu Ukraina projektist, siis loomulikult tuli see mulle küllaltki suure üllatusena, kuid sellega olen ma harjunud: ENTAs tehakse olulised otsused ära ning alles siis teavitatakse alluvaid. Siinkohal pole vist vajadust kurta, kuidas oli kiire veebipõhiste küsimustike koostamisega, kuidas neid kasutas vaid alla saja inimese ning kuidas ankeetidest ligi sada tuli paberilt arvutisse toksida. Eks see ole IT-tehnoloogias vähe edenenud riigi omapära. Aspirantidel pole lihtsalt arvuti kasutamise võimalust.

Nüüd, kus andmed koos ja aruannet tarvis, tegin koondkokkuvõtted paari eelneva päeva jooksul SPSS ja MS Exceli abil ära. Kui suurem osa neist tehtud, selgus, et Dima ei oska sellest arvuderägastikust midagi tarka välja lugeda. Talle meeldinuks rohkem ülevaatlikud diagrammid. Kohtusime, et sel teemal vestelda. Sain esialgsest pisut põhjalikuma ja täiustatud ülevaate soovidest. Ja tähtajaks umbes jõulud. Aga et jõuaks ikka korralikult ka vormistada, siis pisut enne seda. Panin mõttes paika 15. detsembri.

Eile aga selgus ootamatult, et diagramme on vaja kohe homme mingisuguse ettekande tarvis. Algul oli juttu ministeeriumist, aga hiljem selgus, et koosolek tuleb Dima juures kodus, ilmselt siis koos nende sõpradega, kes Ukrainas ringreisil käisid. Anastassia ja Grigori, kolmekesi nad selle sõidu ette võtsidki. Igatahes enda töö jäi mul taas täielikult tegemata, kuna kogu päeva vormistasin ma oma poolvigase arvutiga kõiksuguseid diagramme. Tulpasid ja ämblikuvõrke ja pannkooke. Kord olid need liiga kahvatud, kord oli mõni tulp puudu või ülearu. Iga kord tuli mul ju kasutada kavalusi, et valminud graafikud ka hõlpsalt kasutatavaks teha. Viitaksin siinkohal tulemuselegi, kuid et need ei jää lehele igaveseks, siis peate lihtsalt minu juttu uskuma. Piltide kodulehele saamiseks kasutasin ma MS Office Wordi, mille siis valmides konverteerisin *.docx failist *.htm failiks ning laadisin serverisse. Igatahes väikseimgi uus muudatus tähendas kogu selle protsessi kordamist.

Kui teiste seledega saime enamvähem hakkama (peale selle, et Office 2007 ei võimalda mustvalgeid triibutusi jms lihtsamaid vahendeid, mida oleks sobilik just mustvalgete dokumentide puhul kasutada), siis suurimat peavalu valmistas mulle matemaatiliselt elementaarne punktide kooridnaadistikule kandmine. Igatahes tulemus pidi olema selline:


Sellise tulemusega võis juba enamvähem rahule jääda, välja arvatud nüansid, et ma ei saanud (või osanud) värviliste punktikeste, ruudukeste, kriipsukeste, kolmnurgakeste jms asemele kuidagi näiteks numbreid sättida. Eks kattuvate punktide puhul oleks sellega ka jama olnud. Et XP Paint töötab ka vigaselt, lubamata screen-pilti vähendada või kärpida, siis tundsin puudust ka pildile lisatud tekstist. Need nimelt (graafiku üldnimetus, telgede nimed) ei tulnud CPM puhul kaasa. Kuid see oli siiski veerand muret.

Ma olen kindel, et see on ilmselt MS Exceli programmi viga, et vastavat koordinaadistikku ei saa teha ei 2000, 2003 ega ka 2007 versiooniga. Kui selekteerida tarvilik infoväli, saame järgmise tulemuse:

Loomulikult ei näi see olevat koordinaadistiku moodigi. Programm arvestab siin x-teljele punktide järjenumbri, lisamata isegi tähenduse (nimetuse). Verikaalteljel on aga kummagi tunnuse väärtused nii x kui ka y teljel. Absurdne!

Tänu Dima kannatlikule juhendamisele, kes oli seesugust koordinaadistikku (positsioneerimist) varem teinud, sain lõpuks aru, et kõik need väärtused tuli ükshaaval ja käsitsi uuesti andmetesse toksida. Selleks tuli kõigepealt avada andmekast. Nagu näha, olid sel eelkõige vahetuses tunnused ja väärtused. Nende vahetamine käis muidugi väga lihtsa hiireklõpsuga.

Kuid selle tulemusena moodustus diagramm kahe hunniku värviliste punktidega, mis olid veelgi raskemini dešifreeritavad.

Selleks, et nüüd asi toimiks, tuli iga üksikut tunnust (siin: series) muuta. Selleks 1) selekteerisin ükshaaval iga tunnuse (series name) ning 2) muutsin selle x-väärtuse ja ka 3) y-väärtuse. Antud juhul oli tunnuseid 14 ning neid vaatlesin kolmel erineval juhul

Pärast punktikobara moodustumist tuli veel vormistada ka teljed, punktid jne. Igatahes nokitsemist jagus kogu päevaks. Ainsaks lohutuseks oli seejuures fakt, et ma kandideerisin just päev varem Chiron Mediasse just nimelt sama programmi õppeprogrammi tegemisele, mis pidanuks välja kukkuma umbes nagu mu millalgi tehtud Wordi õpetus.

6 kommentaari:

kass27 ütles ...

Ega muud kui head pusimist ;)

propsis ütles ...

Nagu mina loost aru saan, on pusimised juba pusitud. ;)

kass27 ütles ...

Aga mina sain aru, et pusimised jätkuvad, kuna osa algandmeid on veel laekumata :P

webxan ütles ...

Lähtugem siis algallikatest MSNis.

Illar ütleb (0:02): aga Sa ei vastanud mu hommikusele küsimusele, mida lõuna paiku osaliselt kordasin

DIMCE ütleb (0:02): et kuidas nõupidamine läks?
ei vastanud, sest see pole veel lõppenud

DIMCE ütleb (0:03): homme jätkame

Illar ütleb (0:03): no see ka, aga ka see, et kas ma ka seda PPT näha saan/tohin?

DIMCE ütleb (0:03): oi, seal ju needsamad diagrammid, mis Sa mulle saatsid

DIMCE ütleb (0:04): muud teksti ma rääkisin suuliselt juurde
homme siis peab otsustama, mida edasi teha

DIMCE ütleb (0:05): kuigi ei Grišal, ei Sergeil pole õiget töötuju
on näha, et neil on pohhui
mis teeb mulle väga haiget
aga mis siis ikka...

Illar ütleb (0:06): aga Sul on seal PPT-s väga head rõhuasetused!

DIMCE ütleb (0:07): no need on sellised kohad, mida võib-olla tuleks detailsemalt uurida või üritada seletada vms
minu arust (!)

DIMCE ütleb (0:08): tundub, et teisi siin ei koti see värk üldse

Illar ütleb (0:09): minu meelest on ka need huvitavad nüansid

DIMCE ütleb (0:11): mistõttu polegi välistatud, et edaspidi peamegi Sinuga kahekesi sellega tegelema

Illar ütleb (0:12): no minu jaoks sellest liiga palju ei muutu: mina ju olengi alati just Sinuga tegelenud

DIMCE ütleb (0:13): siit ongi küsimus, milleks on vaja neid teisi muidusööjatest (darmojed) targutajaid

Illar ütleb (0:14): püstita homsel koosolekul see küsimus, kui nad ikka liigutama ei hakka

DIMCE ütleb (0:16): kui päris AUS olla, siis mul on tõesti siiber ja kõrini sellest lasteaiast ja ebatõsisest suhtumisest asjasse

DIMCE ütleb (0:17): kui vanasti neid vähemalt raha motiveeris, siis nüüd seegi ei aita

Illar ütleb (0:18): no nad saavad suurema sissetuleku ju oma põhitööst

DIMCE ütleb (0:21): no siis mingu ...
iga tööd tuleb teha korralikult ja põhjalikult, mitte ainult oma nn põhitööd

Illar ütleb (0:22): ma arvan samuti

propsis ütles ...

Mõnus moraal koorus välja lõpuks. :)

webxan ütles ...

Avastasin, et olin kogemata pealkirjast teise A unustanud. Nadid need koordinaadid olidki, las jääda!