kolmapäev, 26. november 2008

Tööst ja tasust

AHHAA projekt
Eile alustasin kaua plaanis mõlkunud mõtet teha AHHAA kodulehele mõned mugandavad muudatused. Nimelt on kurb vaadata, kuidas aeg-ajalt kena esileht mõne aja pärast aegade hämarusse kaob. Tõsi, üksikud seigad on hiljem taastatavad mööda uudiste arhiivi surfates, ent see pole siiski see.

Mõtlesin, et teen lehe menüüsse eraldi nupu, mille allnuppudeks olgu lausa vastavate aastate nupukesed. Nupu tegemiseks pole palju energiat vaja, ent selle ülesseadmine peaks minu meelest toimuma hetkel, kui kuigi paljud lehte parasjagu ei vaata. See tähendaks siis öötunde. Et ma aga viimasel ajal olen uinunud umbes kl 4 paiku hommikul, siis pole seegi ületamatu probleem.

Millalgi varem oli mul ähmaselt oma ideest Tiiuga juttu. Kui ma ei eksi, siis lausa veel päris alguses, enne kui mind sinna kollektiivi tööle võeti. Aga pidev kiirus polnud ju lasnud asjaga tegeleda.

Mida see siis tähendab? See tähendab, et esilehele tuleb nupp [ARHIIV], millele klõpsates avanevad alamenüüd [2001] kuni [2009], tulevikus ehk enamgi. Hetkel peab vaid mõtlema, kas need alamenüüd ka lahendada nuppudega või jääks sellisel juhul see valik liialt pikaks. Iga aasta lehel oleks siis omakorda väljavõtted aasta olulisematest sündmustest läbi kuulutuste ja uudiste ning aeg-ajalt ka viidete galeriidele. Igatahes peaks sellest kujunema rubriigi "Teised meist" analoog, selle erinevusega, et nimetatus on kogum viiteid mujal veebis avaldatud allikatele.

Aastaid on kokku planeeritud kajastada 9 viimast, esialgu. Igal lehel peaks siis omakorda olema aasta olulisemad kuulutused jms. Varasematel aegadel oli veebitegu veidi unaruses, mistõttu ilmselt üle 25 sündmuse aastale ehk ei kogunegi. See teeks kokku umbes 225 lehte. Kui silmas pidada, et koduleht on kolmes keeles, tähendaks see kokku 675 lehte. Mõtlesin esialgu sündmuste pealkirjad vene ja inglise keelde ise tõlkida, kuna abiliste pidev kaasamine on abilistele tüütu ning endale kurnav. Mitte et mistahes lehe hilisem parandamine kuigi lihtne oleks. Rakendasin samas ka registri-süsteemi, kuhu panen lisaks sisumärkele kirja ka iga lehe pärisnimetuse, asukoha ning varinimetuse. Igatahes tööd jätkub ka siis, kui seda spetsiaalselt ei pakuta.

Üks potentsiaalne tõlk püstitas teema, et kuidas ma saan sedaviisi töötada, kui mul pole konkreetset lepingut ega tähtaegu. Aga ma ei oskagi talle midagi vastata. Tiiu on väga loominguline inimene ning tegelikult teda ei huvita üldse, kui palju mul ühe või teise pisinüansi kallal nuperdamisele aega kulub. Küll aga hindab ta kõrgelt tulemust. Mis seal salata, ka mina olen selles mõttes kaunis tema sarnane. Ja kuigi ma paljudel redaktsioonijärgus olevatel tekstidel luban sisse nii vormistuslikke kui ka muid vigu, püüan ma siiski sellised asjad teha nii, et need endast sõltuvalt maksimaalse tulemuse annaksid, kohati ka programmivigu üle kavaldada püüdes. Oluline on siiski tulemus.

Eile alustatud töö kohta saatsingi Tiiule vihje ning jäin äraootavale seisukohale. Kuigi siiski täiendasin lehte veel hommikulgi. Selgus, et ta viibis Sharm el Sheikis ega saanud hetkega reageerida. Ent see vastus, mis lõpuks tuli, oli äärmiselt positiivne. Ta mitte üksnes et ei kiitnud ideed heaks, vaid soovitas olemasoleva ka koheselt avalikustada, kuna iial ei võivat teada, kes rahaasjade osas otsustajatest lehte vaatama võib sattuda. Ja mida selgemalt seal lehel need tegemised välja joonistuvad, seda suurem on tõenäosus, et lõpuks, pärast 11 aastat ootamist, lõpuks ka oma maja ehitamine algab.

1 kommentaar:

kass27 ütles ...

Optimismist pakatav lugu :D