pühapäev, 29. november 2009

Avastustee leiutamine

Kasutasin seekord kõikide kommenteerijate märkusi, et kokku panna siinne valik visandeid, milliste hulgas võiks olla kõiki rahuldav versioon. Suurim abi oli Propsise analüütilistest märkustest, milliste sisu kattus suurel määral ka mu enda mõtetega. Lihtsustamaks valikut, püüan selle sissekande juures esile tuua kaalutlusi ja tuua vastuargumente.

Algul arvasin, et kuna tegu on kombinatsioonidega varasematest, ei hakka ma neid visandeid siinkohal nummerdamagi. Ent kui neid viie asemel sai kokku juba enam kui 30, muutsin oma meelt. Seekordse valiku puhul loodangi, et igaüks, kes sissekannet kommenteerida ja logo valida võtab, teeb seda nii pisilogode (E) kui ka suuremate (F) hulgast.

— — —

Alustan pisikestest, ehkki nende puhul tuleks silmas pidada, et mulle tundub igati mõistlik, kui see kujutaks endast osa suurest logost. Vajadusel saab suurt ka veidi kohendada.

Kavand E48. See on tehtud varem olnud kavandi (D43a) ajendil, üksnes värvilisem. Silmas tuleks pidada sedagi, et logo võiks ka mustvalges väljatrükis arusaadav olla ega tohiks sulanduda ühtseks hallikaks kuhilaks.

Muidugi ei maksa arvata, et pildil oleks poiss palliga, vaid inimolend, laps, sirutumas esialgu veel segasevõitu tunduvate teadmiste poole. Ent edasiminekuks peab tal olema alfabeet selge, vähemasti selle esimene täht.

Veidi allpool on toodud ka sama logo mustvalged variandid.

Kavand E49a. Silmas pidades nurinaid värvuste ebakirkuse teemal, on juuresoleval visandil see viga parandatud.

Sisuliselt pole siin midagi uut. Lihtsalt variandid värvustega. Suur A-täht on punasena isegi liiga silmatorkav. Teadmiste poole küünitav laps kipub siin suisa tahaplaanile jääma. Ma isiklikult eelistanuks kahvatumat tooni, mis sedavõrd valusasti silma ei torkaks. Seda peaaegu sõna otseses mõttes.

Kavand E49b. Sama logo, ainult «unistustepall» on teise mõõduga. Ma ei tea, kas seda suurust on mõistlik standardiseerida, ent järgmisel kavandil on toodud veel kolmandagi läbimõõduga pallike.

Sellel visandil on unistused samakõrged kui juba teada olev, see müstiline «pall» ulatub A-tähega samale kõrgusele.

Siit tekib samas pisike idee, et ehk võikski see «unistustepall» vastavalt projekti edenemusele pisitasa suureneda? Kuid see on veidi teine teema.

Kavand E49c. On selgesti näha, et «unistustepall» küünib kõrgemale kui olemasolevad teadmised, mida sümboliseerib tähestiku esimene täht.

Ent mind isiklikult häirib siiski liialt kirgas toon. Teisalt ei tahaks kasutusele võtta ka selliseid värvusi, mida ei esine «unistustepallis» — seesuguse idee pakkus Kass27 ja ma olen sellega päri.

Lisaks silmailule tasub meeles pidada ka praktilisi kaalutlusi. Näiteks kui tuleb tarvidus trükkida värvilisi postereid, siis tähendab iga lisanduv uus toon suure hulga raha.

Kavand E50. Sellel kavandil proovisin teha A-tähte veidi huvitavamaks. Nii saab sellest justkui lisasümbol, meenutades teravatipulist mäge. Eks teadmiste poole küünitamine ole ka võrreldav mäetippu ronimisega.

Paar inimest soovitasid sellele pisilogole väiksemalt alla kirjutada ka projekti lühinimetuse.

Umbes sellisena näeks tulemus välja kaunis efektne. Ehk ma ise nuriseksin veidi liiga kirka tähe pärast, mis mustvalgena enamvähem must paistaks.

Kavand E51a. Sisuliselt on tegemist E49 modifitseerimisega toonides. Sellel kavandil on tähe osatähtsus suur, ehkki jääb pallikese poole püüdlejast pisut eemal olevaks. Laps justkui küünitaks korraga mõlema suunas.

Vaheversioon, mulle liiga ei meeldi. Pigem panustaksin järgmisel visandil (E52b) olevale suhteliselt pisemale A-le.


Kavand E52b. Sellel kavandil on lapse kujund A peal, sümboliseerimaks fakti, et Algteadmised (näiteks tähtede tundmine) peaks juba selleks ajaks selge olema, aeg on edasi liikuda.

Lihtsakoeline kavand, ent siiski minu meelest parem kui selle a-versioon. Kindlasti on segavaks asjaoluks see kollase krutski ühtesulamine tähe enese värvusega. Selle probleemi vältimiseks on krutskil ka õrn vari.

Eks selle logo juures olegi kaunis nüansikad ka värvid ja varjud, lisaks suurusele, paigutusele ja värvustele.


Kavand E53. Edasiarendus eelmisest kavandist, kuid samas E50 mäetipu-mõttega.

Siinjuures pole juhuslik, et lapseke küünitab teadmiste poole järsemast mäeküljest. Lapsele tuleb alles õpetada, milline on tee lihtsam teadmisteni jõudmiseks.

Alaversioone kaalumata lisasin siia koheselt ka teksti. Teksti värvuse osas võib varieerida musta ja punasega, mis mõlemad ka logol esinevad. Must oleks ehk liialt järsk. Mulle isiklikult see versioon meeldib sedavõrd, et hindaksin selle 11-pallises skaalas hindega 9.


Kavand E54a. Selle kavandi puhul pole midagi uut. Sisuliset paistab sellisena kavand E48, kui see mustvalgelt välja printida.

Minu meelest piisavalt soliidne. Paraku jätsin ma hetkel kujundamata eelmise kavandi mustvalge versiooni, mis ei pruugi üldse mitte viletsam välja paista.

Selles mustvalges visandis kujuneb küll pildile uus dimensioon: jõllitav silm tähe otsas. Teisalt pole ka see dimensioon projekti üldeesmärke silmas pidades üldse mitte paha, kuna tegemist on siiski suunatud avastusõppega, mitte Käisi stiilis waldorfõppega, kus iga laps teeb seda, mis talle endale kõige paremini meeldib.


Kavand E54b. See logo ei erine eelmisest millegi poolest, eriti kui mitte täele panna juurdelisatud projektinimetust. Tegelikult on see projekti lühinimetus.

Projekti ametlik nimetus kõlab nii: «Kõiki lapsi arendava ja kaasava uurimusliku õppe (avastusõppe) laialdane rakendamine Eesti alus- ja põhihariduses». Sisuliselt pakume lasteaedades ja algklassides kuni 15 erinevat teemat, mida õpitakse läbi tegevuste ja avastamise.

Paraku pole kõik õpetajad nii kannatlikud, et sellise meetodiga kaasa minna. Kusjuures viga pole õpetajates, vaid rigiidses õppekavas. Kuid see kõik on omaette jututeema ning vajab omaette vaagimist.

— — —


Järgnevalt vaatame üle ka kõik need visandid, mis on vormistatud varem väljavalitud visandite edasiarendamise teel. Kord pakuti teisi värvusi, korduvalt just kirkamaid värvusi, siis jälle erinevaid detaile jms.

Siia pole üle toodud ainustki visandit selle esialgsel kujul, ja kui keegi soovib tagasi pöörduda varasemate juurde, siis leiab need sama blogi varasematest sissekannetest. Kõik visandid on erineva "koodiga", mistõttu mul on kõnealust kerge leida.


Kavand F55

See kavand on otsene edasiarendus varasematest visanditest, eriti D47. Sisse on toodud roheline värvus, jäetud vaid trükitähed ning muundamata on luubi all oleva teksti tähesuurus. Siit on läbi kumamas kumas sõnad "ava"+"astus"+"tee". Siit ei loe välja "tee avastus" ega "vastus". Ise ma hindaksin selle logo hindega 7.



Kavand F56

Samuti edasiarendatud D47, kakuline on vaid pisut laiema tiibade siruulatusega, muutudes seeläbi ka tükk maad kõhukamaks kui originaalis. Kakulise seostamine tarkusega on omamoodi fenomen. Nagu ma mingis kommentaaris juba väitsin, võiks seesugune logo tulla kõne alla kodulehe päises, mitte aga näiteks projekti ametliku kirja pealdisena. Kui sümboliks peaks tingimata olema kakk, siis ei tohiks see olla foto.

Ka olen ma nõus nendega, kes pidasid seda visandit pisut liiga kirjuks. Detaile on liiga palju. Mind isiklikult häirib ka selle laps-sümboli paiknemine logo tagaosas. Siit lühendversiooni tehes saaksime heal juhul luubi vaateväljas oleva sõna "ava". Minu hinne: 5.



Kavand F57

Põhimõtteliselt pole sellelgi D47-st arendatud visandil midagi uut. Üksnes värvuse nüansid. Hinne 4.



Kavand F58

See visand on nüüd eriti lillerdav. Minu meelest liiga lapsik. Tähelepanu tasub ehk pöörata "rohelisele mehikesele", mis tundub sellises värvikombinatsioonis sinisest pisut rõõmsam. Need värvused mängivad oma rolli värviliste trükiste puhul, ent kaotavad viimsegi võlu mustvalges versioonis. Muidugi sobib seesugune pealkiri kodulehele, laste nurka vms. Hinne 4.



Kavand F59

Siin tuleb silmas pidada, et mustad peenjooned pole obligatoorsed. Sisuliselt on tegemist F58-le identse logoga, kust kakk on minema lennanud. Sõna algul paiknev suurendusklaas ei ütle suurendusklaasi mitte tundvale inimesele midagi, pealegi pole kuvand mitte suurendatud, vaid pigem vähendatud. Minu hinne: 3.


Kavand F60

Kavand pretendeerib värvilisele avaldamisele. Tegemist on tuletisega visandist D40. Ka sel juhul võiks vaielda konkreetses värvuste valikus. Sedalaadi logo sobiks kodulehele bänneriks, kus need tähtede värvused vaheldumisi aina muutuksid. Sedalaadi järjest suurenevate tähtedega sõna assotsieerub minul spordiga, kus aina suuremaid tulemusi loodetakse. Ja nii olekski lõpus justku rannapalli taguv kipsis jalaga poiss, mitte aga teadmiste järele janunev laps. Hinne 2.


Kavand F61

F61 on eelmisega võrreldes rohkem tasakaalus. Algab see kenasti püüdlusis inimesega, tee aga muutuks justkui pidevalt raskemaks, tähed suuremaks. Ma ei hakka iga kavandi juures kordama neid mittemeeldivust tingivaid kaalutlusi, mis eespool kirjas. Hinne 3.


Kavand F62

See kavand on esmapilgul raskesti eristatav F59-st. Tundub pisut särtsakam, seda tänu varjudele nii sümbolil kui ka tähtedel. Siit ka hindeks 4.


Kavand F63

See on edasiarendus kavandist D42. Muudetud on värvusi ning kaotatud on topelt-tee. Tänu sellele kadus ka tulemus "tee avastustee", alles jäi aga "tee avastus". Mulle meeldib, et siin on kasutatud sisuliselt kolme värvust: kollakaid, sinakaid ja musta. Värvuste vähesus teeb selle logo omamoodi võluvaks. Sellele võiks aga veaks panna luubi varre puudumise (mida poleks keeruline lisada). Ka ei meeldi mulle sellel tulemusel olev punakas joon kollase ümber ning pisem S on liialt kahvatu kollane. Kujunduse poolest see mulle isegi meeldib, hinne 6.




Kavand F64

See kavand on veel üks versioon D42-st. Erinevuseks on vaid see, et enamik kirjatähti on asendatud trükitähtedega. Liiga värviline ja pisut umbne, tumedam sinine tuleb vaid poisi kujutisest. Juhul kui see versioon peaks sobivaks kuulutatama (milles ma sügavalt kahtlen), siis asendaksin kindlasti kollast ümbritseva punase joone musta või, äärmisel juhul, sinisega. Hinne 4.



Kavand F65

Siin on tegemist kavandi C35 kirkama versiooniga, kus "tee" on tagaplaanil. Nagu allpool avaldatud kirjast näha, siis KH-le selline vigurdamine ei meeldi. Mulle meeldib see küllaltki hästi. Siin on hästi ilmekalt välja toodud "avastus", kuid edasi tekib lugemisel segadus: "vast tee..."? Ma poleks uskunudki, et sedavõrd kärts punane ekraanil nii hästi mõjub. Kui mitte staatilise logona, siis vähemasti kodulehe bänneri ideena on sellest visandist kasu. Igatahes vahva, hinne 8.

Pisut on mind hakanud häirima sinikollane rootsi lipu kombinatsioon lapse kujundil. Siit ka põhjus, miks ma vormistasin ka rohelise ning sini-valge tegelase. Must serv kujundil teebki kokku sinimustvalge trikoloori. Suurt rahvuslikkust aitavad ära hoida vaid sinise erinevad toonid.


Kavand F66

Veelgi kirkam versioon, aretatud kavandist C35. Siin ajavad olemasolevad värvikombinatsioonid sassi varasemad sõnatuletused, kuvanduvad "avas" ja "tee", kuid tervikut pole. Kujund on kombineeritud nii, et kumbki selle ots poleks liialt tühi. See saavutub põhjusel, et «unistustepall» ning sõna lõpus olev E on enamvähem ühesuured. Muide, lisaks võib sellest suurest «e»-st lugeda välja ka viite elektroonilisele suhtlusele ja projekti e-toele. Selle kavandi hinne: 7.


Kavand F67

See kavand on aretatud B14-st ja C32-st. Puudub topeltlaps, värvused on kirkamad. Et tegemist pole pallimänguga, siis ei ole ehk ka hullu sellest, et «unistustepalli» paigutus on lapsest eemal. Enne unistusteni jõudmist peab laps siiski muudki keerukad teed läbima. Mulle meeldib siin kahe sõna sidumine üheks: «avastus» ja «tee» = «avastustee». Ehk võiks nuriseda punaka serva (kollasel) ja mujal esindamata värvustoonide (lapse kujutis) kallal. Hinne 9.



Kavand F68

Sisuliselt ei erine siinne kavand ideelt kuigi palju eelmisest. Ainult värvilisem ja mängulisem. Et see «unistustepall» on lapse käeulatses, siis ühest küljest sobib see kokku E-kategooria pisikavanditega, teisest küljest muudab aga kogu kavandi natuke lombakaks. Eriefekti võiks siin saavutada veel siis, kui paar tähet paikneksid ülejäänute suhtes pisut viltu, nagu omaaegsetes vene multifilmides pealkirju kuvati. Hinne 5.


Kavand F69

Siin on A04 värvikam lahendus, mis veelgi vähendatuna kipub suurendusklaasita loetamatu olema. Selline kujundus sellises versioonis on aga kaunis omanäoline: "A astus", "V-tee" (nagu X-tee), "vastus", "avastus" - kõik need on siit loetavad. Tegu on nn sümmeetrilise asümmeetriaga, kui selline väljend olemas oleks. Hinne 6.



Kavand F70

Hindaksin ilmselt selle variandi samuti hindega 6, kuna siin tegemist sisuliselt vaid värvuste kombinatoorikaga, ehkki ka V täht seisab kenasti teise kõrval.



Kavand F71

Ega vist polegi tähtis, millistest kavandistes siinne kombineeritud on. Palju kordi korratud «unistustepall» on siin pisut liiga märkamatu. Hinne 4. Sõne "avastee", mis esmapilgul silma hakkab, puudub meie leksikast.



Kavand F72

Siingi on «unistustepall» ja laps ülitillukesed, kuid sisuliselt tegemist kolme värvi kombinatsiooniga. Pisut vigurdav pealkiri, hinne 6.


Kavand F73

See on oma lihtsuses üks sisuliselt uudseid kavandeid, mis kenasti sobib nii KH kui ka Kassi ideedega. Viimane ehk protesteeriks "hoiatava" punase vastu. Hinne 7.



Kavand F74

Eelmise edasiarendus, pisut kelmikam. Proovia võiks ka helesinise sõnaga, kuid sobib ka laste lemmik punane. Hinne 8.



Kavand F75

Ülimalt multifilmilik ja lastepärane jukerdis. Mulle isiklikult selline ei meeldi. Liiga kirju, pealegi ei tule mustvalgena siin need värvused esile. Plussiks on see, et tähtedes pole teisi värvusi kui «unistustepallis» (mille värvus on ka tasapisi modifitseerunud). Hinne 5.



Kavand F76

Selline perspektiivne sõna oleks asjakohane juhul, kui sõna ei ripuks õhus (tegelikult mõjub see pigem kangi või golfikepi otsana), vaid toetuks millelegi. Hinne 2.

— — —

Veel enne kõigi kavandite edasiarendamsit sain kirja KH-lt, kes kirjutas nii:
Vaatasin logosid, eks need kõik võivad ju sobida. Kui minu maitset arvestada, siis mulle meeldivad need laste kujutised ehk kõige enam. Millegipärast tekkis arvamus, et tekst võiks olla siiski kiiresti tabatav, nö vingerdamiseta (suureneb, väheneb, mitu korda, luubiga, osa kaks korda jne). Kui oleks need palliga lapsed ja trükitähtedega, kasvõi lainelise paigutusega tekst AVASTUSTEE. Ilusate värvidega muidugi (sinine-punane?). Roheline muidugi on ka ilus, aga koolile sobiks nagu sinine-punane. Olen üldiselt seda tüüpi, et kui see logo on olemas (üks, kasvõi seesama, mis oli kirjadel?), siis ongi nii. Kui läheb valimiseks ja tänitamiseks, siis jääbki muudkui arutada ja arutada! Sest igaüks võib midagi tahta, aga põhimõtteliselt saab kõigiga hakkama.

Midagi sellist ma mõtlesin rohelist värvust esialgu kõrvale jättes ise ka. Kuid eks vaatame, mida aulistel kommenteerida võtjatel on seekord lisada.

— — —


Järgnevalt oleks küll ülimalt tore, kui kõik, kellele see visandite valik vähegi korda läheb, oma valikuga liialt kaua ei viivitaks.

4 kommentaari:

kass27 ütles ...

Lühilogodest on vaieldamatult parim E48 ehk esimesena eksponeeritu. Kompakte, pole silmipimestav, lspse js unistuste palli figuurid ühilduvad A-tähega

kass27 ütles ...

Pika nimetusega logo juures nõustun KH-ga ning leian, et tekst võiks olla tõesti trükitähtedega ja vingerdusteta kirjutatud. Minu ideedega sobima pidanud kavand
F73 on ju lihtne ja geniaalne. Punast on tõepoolest liiga palju, kuid kes keelab kasutada tähtedes sama värvidemängu nagu F65 või F70.

propsis ütles ...

Esitan siis ka enda eelistused antud valimikust.

Lühikestest kavanditest on kass27 kiidetav E48 tõesti üks nägusamaid ja võlub oma lihtsuses. Kavandilt puudub aga projekti nimi. Samas meeldib mulle väga ka E50, kuna leian, et lühikavand võiks sisaldada ka projekti nime, ja A-st moodustuva mäe kujund on väga hea.

Pikkadest kavanditest jätaksin kõrvale luubi ja kakuga variandid. Esile tõstaksin valikud F65, F67, F73.

F65 lööb pilkupüüdvate värvidega ja toob sisse toreda, lastele kindlasti meeldiva sõnademängu Avastustee/Tee avastus. Olemas on ka lauge mäe kujund.

F67 on lõbusalt mänguline, aga võibolla esmapilgul liiga raskesti tõlgendatav. Selle puhul oleks samas huvitav vaadata ka versiooni, mis algaks identselt E48-ga (pall rohelise A ülaosas). Või siis ka algaks mäekujulise A-ga (E50). Nii saaksime paremini siduda logo lühikese ja pika versiooni. Tegelikult võiks ehk sama proovida isegi F65 puhul (ehkki see rikuks tähtede gradatsiooni homogeensust (kui ma tohin nii väljenduda). :)

F73 on minu meelest parem kui F74, mõjudes kuidagi julgema ja "toekamana". See kavand oleks kindlapeale minek, samas jääb minu jaoks veidi igavaks. Võiks ehk tõesti proovida ka erinevaid tähevärve.

Andkem tuld ja püüdkem leida mõistlik kompromiss!

webxan ütles ...

Suurepärane!

Jääb üle veel vaid mitu korda tublisti kaaluda... ja lõpuks ikka ise valida :P

Aga tegelikult tänan väga kõiki kaasamõtlejaid.