laupäev, 22. august 2009

Põltsamaa

Aga hommikuti on meil higine. Auto aknad on märjad. Piisab vaid õrnast nullist, kui juba peab enne starti autot tükk aega akendelt kaapima ja soojendama. Esialgu pole õnneks veel külma. Tänane ilm oli oivaline. Ehk liialt päikeselinegi. Igatahes kohalik koolitatav, kes veidi oli seotud ka ülejäänute eelregistreerimisega, arvas, et paljud jäid kohale tulemata just tänu ilusale ilmale, mida polevat sealkandis juba hulka aega nähtud. Ehkki meie pesapunkt oli Põltsamaa linnas, teenindasime siiski valla inimesi. Maarahvas aga lendas valdavalt nina pidi mulla sisse.


Ma küll arvasin, et sõidan välja 45 minutit enne kohtumisaega, ent siiski sügelesin ja sügelesin, kuni startisingi kl 8:20 (odom: 125). Ajal, mil iga viies inimene on töötu (töötuse määr on ca 20%), pole mõtet riskida hilinemisega. Teeolud olid etteteadmata. Ja tegelikult oligi Kärevere sillal üks lõik ühest sõidureast remondis ning ilmselt poleks tööpäeval sealt läbipääs nii lobe olnudki (NB! Ülehomme on Puurmanni!). Jõudsin Põltsamaa Sillale ja hotelli kohvikusse kl 9:03 (183), läbinud 58 kilomeetrit 43 minutiga. Igatahes sain kohale liiga palju varem, et võisin ühe kohvi, viineripiruka ja kirsikoogi võtta.

Kohvikust sain teada, et vallavalitsus, mille parklas me pidime peatuma, asus teisel pool Lossi, mitte seal, kus ma arvasin selle asuvat. Mulle oli meelde jäänud linnavalitsuse hoone, mille ees end lasin meie ekskursioonigi ajal pildistada. Jõudsin bussi juurde kl 9:19 (odom. 185). Buss oli Marjul pargitud maja küljele ning hiljem selgus, et teisest suunast lähenenud inimesed ei märganudki seda esimese ropsuga.

Kui esimene koolitus oli paljulubav ning bussi kogunes 9 huvilist, siis edaspidi läks olukord suisa nukraks. Selgus veel seegi, et ühel üheksast polnud ID-kaarti kaasas ning ta oli kohale tulnud vaid selleks, et bussile elektrit anda. Ühel inimesel ei töötanud kiip. Seega oli saak 8/7. Teisele koolitusele tuli vaid kolm inimest, kuigi nimekirja oli neid registreeritud viis. Neist kolmest oli registreerituid vaid üks. Teine oli järgmise kellaaja "registrimärgiga" ning kolmas ilmselt viimase poeg. Noormehel aga kiip ei töötanud. Saak 3/2. Neljas koolitus oli 4/4 ja viimane 3/1. Ühe inimesega oli juhtunud, et ta oli ise telefonil 1777 oma sertifikaadid blokeerinud, kuna ID-kaart oli korraks koos rahakotiga auto katusele jäänud... Umbes poole tunni pärast oli Politseist helistatud leitud rahakoti asjus, kuid sertifikaate helistamise peale avada ei saa.

Üks härra teadis täpselt, mida ID-kaardiga teha saab. Ta oli mobiil-ID kasutaja. Kuid kui ta püüdis tagasiside järel allkirja anda, selgus, et PIN kood pole õige. Ometi sisestas ta sama PINi, mis Mobiil-ID-ga. Proovis ka DigiDociga dokumenti allkirjastada. Mobiiliga see õnnestus, kaardiga mitte. Kummaline.

Veel üks kummaline nähtus on nende eelregistreerimistega. Selgub, et eBussi registreerimisel on maakonna märkimine KOHUSTUSLIK.

Samas on aga kahetsusväärne, et kuigi valla saab sisestada, pole maakondade valikus kaugeltki mitte kõiki. Kogu valik on järgmisel pildil. Igatahes selle meie "automaat-tabeli" programmeerija aadressil võiksin küll sadu sajatusi saata.

Näiteks eile allkirjastatud klass (vist 8 inimest) kajastus veel tänagi mu admini tabelis, justnagu poleks koolitusel käinud ainustki inimest. Äärmiselt tobe on veel seegi, et ID-kaardiga allkirja andmiseks tuleb inimesel end KÄSITSI paberile registreerida, isegi kui ta on end varem juba arvuti teel registreerinud. Seega, kui analoogne projekt peaks tulevikus kordamisele tulema, võiksin end pakkuda eksperdiks ja programmi eelkatsetajaks. Võiksin koostada pika puuduste ja möödalaskmiste nimistu...

Kohati ilmuvad ekraanile mitmesugused kummalised kuulutused. Kui tavaliselt ei õnnestu digiallkirastatud dokumenti muuta, siis täna õnnestus see ühel korral poolenisti. Ses mõttes, et kui ma dokumendi sisu muutsin, see ka muutus. Ainsa nüansina kaotas allkiri kehtivuse. Rohelise kehtivat allkirja tähistava kastikese asemel ilmus ekraanile kollane, tekstiga "mittekehtiv". Ka kinnituslehe sai kenasti välja printida, millel traditsiooniline tekst, kuid märkus allkirja kohta: "ei kehti". Seesugune praktiline läbimängimine meeldis osalejatele väga.

Pisut kahju on mul mu POTist, mis aina laguneb ja laguneb... igatahes uut märtsiülevaatust ilma remondita ta üle ei ela. Hea oleks, kui lisaks toidu- ja üürirahale teeniks ka veidike lisaraha, et auto ära remontida. Loodame.



Aga tagasi hakkasin sõitma kl 15:55 (odom. 185) ning jõudsin kohale 18:37 (244) — seega, 42 minutiga läbisin 59 kilomeetrit.

2 kommentaari:

kass27 ütles ...

Paari viimase päevaga väga palju verbaalseid ja virtuaalseid seiklusi :D

propsis ütles ...

Väärib kiitust webxani kindlameelsus loetletud raskuste trotsimisel. Samas kahju, et sedalaadi IT-POPULARISEERIMISE kampaaniale pole suudetud luua korralikku tugiprogrammi. Sellest tulenevad sekeldused muudavad küllap osalejate jaoks asja märksa vähem atraktiivseks, kui see võiks olla ideaalis.

POTi seisukord on aga tõesti murettekitav. :(