kolmapäev, 19. august 2009

Vastseliina

Et Vastseliina pidi kirjade järgi asuma Võru taga, pea Läti piiri ääres, tegelikult küll Eesti kagunurgas, siis arvasin, et õigeaegselt kohale jõudmiseks piisab kell 8:00 startimisest, kuna mingeid muid kõrvalpõikeid ei olnud ette näha.

Alustasin sõitu kl 8:05 (odom. 403), olin tänu ligi liitrisele hommikukohvile sunnitud tegema pisikese metsapeatuse, ning jõudsin kohale kl 9:17 (497) — seega oli teepikkus 94 kilomeetrit.



Kuigi esimesse klassi oli registreeritud 8 inimest, tuli neid kohale vaid 4, kellest 3 andsid ka allkirja ning ühel kiip ei töötanud. Nagu mitmes teiseski paigas, moodustasid esimese meeskonna kohaliku omavalitsuse töötajad. Hilisema tagasiside põhjal olevat koolitus neile meeldinud, kuigi enamik neist oli digiallkirja varem andnud. Selgus, et valdavalt olid nad selle allkirja andnud kellegi juhendamisel.

Nagu seesugused meeldivad paigad ikka, paistis ka Vastseliina silma eelkõige sellega, et oli puhas ja korras. Mait juhtis tähelepanu bussipaviljonile, millel polnud ainustki graffitit ega muud sodingut.

Kui teel sinna tibaski veidi vihma, siis juba teiseks klassiks läks taevas selgeks ja Päike hakkas paistma. Päikese käest hämarasse tulnud inimesed kippusid vaatamata silmatorkavale valgusvihule aina vastu bussilaes asuvat grafoprojektorit põrkuma. Üks daam näis saavat tõsise muhu, kuna piltki oli ekraanile viltu vajunud. Tõin seepeale oma autost mõned lõhnasidrunid ning riputasin projektori külge. Pärast seda ei koksanud isegi ma ise kordagi pead sinna ära!


Tänase päeva parim leid oli sertifikaatide uuendamise järgne. Inimese sertifikaadid asusid kehtima, ent tekst kontrollekraanil valetas, et need kehtivad 26. jaanuarini 2006. Teadupoolest on aga see aeg juba enam kui 3,5 aastat tagasi möödunud.

Koolitusele saabus ühtkokku liiga vähe huvilisi, eriti kui silmas pidada, et asulas elab kokku üle 700 kodaniku. Summaarne "saak" oli 4/3+6/6+3/3+3/3 ehk 16 koolitatut ja 15 digiallkirja. Kui siin juurde teostada klasside üldtäituvuse statistikat, siis oli see 40% (võrdluseks, Kuperjanovis oli täituvus 75%). Heameelt teeb see, et osalenud on enamasti koolitusega väga rahul.

Hoopis enam oli täna neid, kes käisid bussi juures pelgalt uusi PINne nõutamas.

Hommikul pärast kohalejõudmist panin klassi tehnika praktiliselt üksi üles (Mait tegeles antennide seadmise ja elektri vedamisega, nagu alati) ning sellele kulus kokku 10 minutit.

Ega klassi kokkupakkiminegi väga palju enam aega ei võta. Igatahes käisin veel kohalikus Aguli poes ning ostsin hommikueineks tagasiteele kaasa kolm kotletti ja pudeli Fantat. Startisin kell 17:43 (odom. 497) ning avastasin Võru lähistel, et odomeeter kipub juba üle 500 kerima. Et mul polnud meeles, kus teel võiks mõni asine bensiinijaam asuda, otsustasin tankida Võrus. Valisin selleks Favora tankla Maxima juures. Nullisin näidu 520.8 km juures kell 18:02.

Jätkasin sõitu kell 18:10 ning jõudsin koju kell 19:03, kusjuures silmasin, et Võru kesklinnast (tanklast) kuni Võru mnt ja Ringtee ristumiskohani (raudteeülesõidu juures) oli 66 kilomeetrit. Kodus oli aga näit 70. Seega kulus tagasiteele kokku 61 minutit. Teepikkuseks kujunes aga 94 km, ja seda vaatamata pisikesele sissepõikele Võrru. Ilmselt kulgeb see Luhamaa maantee sedavõrd suure kaarega ümber linna, et põige teepikkust ei mõjutanudki.

3 kommentaari:

kass27 ütles ...

Depressiivsete väikelinnade puhtus nakatab ehk lõpuks ka heade mõtete siitit :P

webxan ütles ...

Pakun, et selleks puhuks peab korraldama linnalastele ekskursioone Eesti erinevatesse kenadesse pisipaikadesse, sh Vastseliina sarnastesse alevitesse.

propsis ütles ...

Rõõm lugeda, et webxani uus amet sujub tal järjest ladusamini. Ka pakub toredaid avastusi meie väike kodumaa. :)

Ekskursioone võiks linnalaste seas rohkem juurutada küll, aga siis tuleks kuidagi kontrolli alla saada taolisel puhul reeglina probleeme põhjustav alkoholipruukimine ("läbustamine").