reede, 21. august 2009

Puhja

Ulila kooli juures

Sedavõrd lähedane sihtpunkt lubas hilisemat väljasõitu. Startisin alles kell 9:05 (odom. 71) ning olin kohal kell 9:25 (odom. 90) — 10 kilomeetrit 20 minutiga. See on see linnasõit! Viljandi maanteel on esimene kiirusepiirang juba Haagel, teine Puhjas. Kaugemale me täna ei läinud.


Tänane päev ja kogu järgmine nädal on planeeritud Tartumaale. Tõsi, homse objekti nimetus on siiski Põltsamaa.


Tänase päeva omapäraks oli aga see, et koolitused toimusid erinevates punktides. Esimene neist Ulila kool. See asus küla keskel. Kuna kool seal ilmselt ei tegutsenud, siis olid kibuvitsad ja muud põõsad kitsastele teedele ulatumas, mispeale bussi küljekleepsud pisut kriimustada said.

Nagu ikka, panin mina kiiresti üles klassi ning Marju muretses neti ja elektri eest. Tõsi, päeva jooksul meil need funktsioonid küll aegajalt kattusid, nii et kokkuvõttes tegime me peamiselt meeskonnatööd.

Suur buss oli ilmselt liiga lai ja pikk, et selliseid kitsaid teid väisata. Enamasti on korraldatud ikka nii, et buss platseerub mingil suuremal parkimisplatsil.

Pärast esimest klassi tuli kiiresti sõita paar kilomeetrit eemal paiknevasse Rämsisse. Olime kumbki Marjuga eelnevalt kaardilt uurinud, et sinna viib otse üks kruusatee.

Startisime Rämsi suunas kell 11:48 ja kohale jõudsime suuresti tänu kohalikest teejuhatajatele kell 11:57 (odom. 94), läbinud 4 kilomeetrit 9 minutiga. Inimesed olid juba ootel. Lubasime nad kohe ka bussi ning seadsime kiiresti klassi üles. Selleks tuli lakke kinnitada kuvaheitur, leida elekter ja kinnitada ning suunata antennid.

Rämsi ehk Uula
Rämsi endine nimi olla olnud Uula, mistõttu nii lasteaed, huvikool kui ka raamatukogu kandsid just seda nime. Lasteaia territooriumilt tuli Marjul välja tagurdada, kuna edasi tee ei viinud.

Puhja rahvamaja
Kolmandasse punkti jõudsime alles kell 14:12. Inimesed olid juba puha stardivalmis ja natuke murelikud. Saime Rämsist startida alles kell 14:01 (odom. 101), kui uus klass pidanuks juba algama. Uula rahvas oli äärmiselt huvitatud teatavatest nüanssidest, mistõttu ma ei saanud neile käratada, et meil on aeg otsas ja hüpaku nad nüüd bussist välja... Hommikul helistas veel Tarmo, kes hoiatas, et kolmandale koolitusele olla registreeritud suisa 13 kuulajat. Oleksime ka sedasi hakkama saanud, kuigi reaalselt oli kohal vaid 10 õppurit. Rämsist Puhja keskusse (6 km) sõitsime 11 minutit. Õigupoolest jäi Marju bussiga vallamajja suunava tee juurde ootele, kuni ma talle helistasin ning edasi tulema julgustasin.

Koolitus sai läbi suuremate sekeldusteta. Viivitusi põhjustas suur segadus andmebaasis. Samaks ajaks registreerituid paistis mulle adminni lehel vaid paar. Kui ma aga asusin inimesi lisama, selgus, et need on juba süsteemis kirjas, ehkki registreerija e-maili ja telefoninumbriga ning Nõosse märgituina. Mitme keerulise kombinatsiooni tulemusena olid peaaegu kõik inimesed kuskile registreeritud, ehkki see segadus on mul senini. Igatahes kaks klassi olid 100% täis, ülejäänud kahele oli veel vabu kohti.

Sain Marjult pahandada, et avalikustan parooli ning et digiallkirjastatud proovifailid on paljudes arvutites suisa desktopis. Lohutasin teda, et sedasorti parooli olemasolu või puudumine ei takistaks küll ühtki röövvarast, kuid Marju arvas, et selline parooli avalikustamine võiks ehk innustada kedagi bussi jälitama ja arvuteid varastama. Ka polnuks tal põhjust muretseda, et keegi võiks proovifailiks vormistatud digiallkirjastatud dokumente kuskile saata. Kui mitte muud, siis alati on võimalik tuvastada, et fail on allkirjastatud just nimelt õppetöö ajal.

Igatahes seesuguste pisikeste (kuid lahenduse leidnud) lahkhelide saatel hakkasime koju sõitma kl 18:07 (101) ning koju jõudsin ma kl 18:25 (124,5). Seega oli tagasitee Puhjast 23,5 km (18 min).

Kommentaare ei ole: