kolmapäev, 28. november 2007

10% fenomen



Igasuguse kodulehe kujundamine algab visioonist. Visioon võib sündida inimese peas või paberil. Kui see on juba olemas, tuleb lisaks tekstiosale vaeva näha kujunduslike elementidega, alates kirjapildist ja taustavärvustest ning lõpetades piltidega. Mulle ülesandeks tehtud koduleht on sisuliselt olemas ning kujundatud suurte summade eest web2 tiimi poolt. Üksnes stardilehte (esilehte) oligi vaja. Selleks aga oli tarvis teatavaid pildikesi kujundada. Proovisin rakendada oma vabavaralist GIMPi, kuid jäin taas hätta. Näiteks ei suutnud ma teisel kihil kujutatud pilti alumise suhtes nihutada. Programm võimaldas küll pealmist kihti kõigiti väänata ja venitada, ent mitte nihutada. Võimalik, et see tuleneb taas mu vähesest keeleoskusest, kuna kõik mu senised programmid on olnud ingliskeelsed, GIPM aga eestikeelne. Käivitasin siiski oma vana arvuti ja kopeerisin töödeldava kausta sinna. Vanas arvutis on Adobe Photoshop 6.0, millest oli tekkinud probleemi lahendamisel suur tulu.

Samas tuleb tõdeda, et olemasoleva kujunduse peale enda visiooni ehitamine polegi kõige kergem. Seda enam, kui web2 keskkonnas aetakse asju suuresti automaatikaga ning pildid ilmuvad *.png failidena, mina aga üritan asju ajada omal käel ning asendada need pildid *.jpg-dega. Igatahes sain suurepäraselt veelkordse kogemuse, et selline ettevõtmine ei tasu end ära. Koduleht peaks olema siiski üles ehitatud ühtses stiilis ja ühtmoodi vahenditega, mitte et *.php-failid vahelduksid *.htm-idega. Paar lahendust ma siiski leidsin ja välja pakkusin.

Veel tasuks meenutada üleeilset 10% fenomeni, mis antud jutusse üldse ei puutu, kuid muudkui peas kummitab. See pidi pärinema ameeriklaste mentaliteedist, kus mingisugune kuulujutt liikvele läheb ning 10% elanikkonnast hõlmab. Selline on ka meie tüüpiline inimene. Enamasti tormatakse fakte kontrollimata "usaldusväärsete tuttavate" mõjul asju ajama, ilma et enesele üldse aru antaks selle mõttekusest. Valuutavahetusest siis jutt. Hillar Mets oli selle kohta taas kohase joonise sirgeldanud. Igatahes teatati veel sedagi, et kui sedalaadi (sageli alusetud) kuulujutud juba 20% elanikkonnast hõlmavad, on olukord kriitiline. Kui ma peaksin hakkama edaspidi blogi pidama, siis üks kindlaid kandidaate on igatahes maiste veidruste vaatlemine. Selliseid on ümber minu äärmiselt palju. Muidugi ka minus eneses. Igav juba ei hakka!

Kuid vaenlane kell on taas oma tööd teinud ning kipub vägisi uut kuupäeva ette kiskuma. Seega tuleks teha homsed plaanid ning mõelda pisikesele puhkusele.

2 kommentaari:

propsis ütles ...

Et ma programmeerimiskeeltes ja veebisepluses võhikuna ei oska sel teemal kaasa kobiseda, jääb üle vaid nentida, et webxani blogi "Maised veidrused" vääriks kahtlemata sündimist. Seda põhjusel, et toodud kodanik evib ilmaasjade suhtes sageli
"korraliku täiskasvanu" kohta ebaharilikult värsket vaatenurka. Täpsemini, webxan oskab veel imelike asjade üle imestada. See väärt oskus vajaks minumeelest paljudel meenutamist.

kass27 ütles ...

Vot jahh, imestamise olen mina küll ära unustanud. Kõik on juba nii tavaliseks muutunud :D