laupäev, 1. detsember 2007

PISA

Vaade Carolina hotellitoast 1. detsembri lõuna paiku

Mitte et eilne Postimehe artikkel mind täiesti kõnevõimatuks oleks muutnud, kuid mõtlemapanev on see küll. Ma olen lihtsalt viimastel päevadel oma päevaplaani päris tõsiselt võtnud ning sajaga puhkepäevadele pühendunud.

Kuid PISA uuringul osalesin ma vaatlejana ning olen vägagi hästi kursis selle köögipoolega. Valimi moodustamine toimus täiesti juhuslikult. Nii peaks moodustama see valim 5200 Eesti õpilasest täiesti hea läbilõike ning kujutama ühtekokku meie keskmisest õpilast. Mul pole vähimaidki kahtlusi, et mõnes uuringusse kaasatud koolis oleks uuringule tõugatud tublimaid või edukamaid õpilasi. Sisuliselt nägi juba ka reglement ette, et valim peab olema juhuslik, kindlasti aga pidid sellesse sattuma ka just need kõige nõrgemad.

Seda enam hämmastav on Eesti laste viies koht Maailma lõikes! Olnud ka ise pikka aega tegev hariduspõllul, võiks jääda mulje, et lapsed on tihtilugu veelgi rumalamad kui välja lasevad paista. Rumal polegi vist õige sõna. Neil on lihtsalt igasugused teised huvid, mis enamasti ei haaku koolitööga. Tulemus muudab mu senist kesist arvamust. Mitmesugustel olümpiaadidel olen ju kokku puutunud ka igat masti asiaatidega ega imesta raasugi nende edu üle. Kuid et suuremas osas maailmast on keskmine õpilane veelgi pealiskaudsem ja oskamatum kui meie koolilaps, pani mind imestama. Mul tekkis äärmiselt suur huvi teada saada absoluutseid tulemus. Kui meie viies koht tähendaks näiteks keskmise tulemusena 45%, vähendaks see mu eufooriat meie kõrge saavutuse osas, kuid tekitaks uue küsimuse: millega üldse siis ülejäänud riikide koolides tegeletakse?

Kahtlemata tuleks koolis tegeleda relevantsete teemadega. Keda see konnade suguelu ikka kotib, või Pythagoras ühes oma teoreemiga. Teisalt aga, kui tegeldakse igapäevaseks eluks ettevalmistumisega, millest ehk ongi märksa enam kasu, siis milleks üldse korraldada sedalaadi üleilmseid teste?

Võimalik, et 7. detsembril saaksingi Haridusministeeriumis oma küsimusele vastuse. Paraku aga pole mul võimalik kutse peale kohale minna, kuna veel enne seda on mul samaks ajaks planeeritud paar ENTA üritust, Archimedese üritus ning... doktoriõppega seotud seminar, milles ma ka ilmselt osalen.

1 kommentaar:

kass27 ütles ...

Tõsine mõtisklus jahh. Mina olen omas kodus millegipärast harjunud nägema, et osatakse õppida ;)